Bağışıklığı Destekleyen Ve Güçlendiren Ürünler Nelerdir?

BAĞIŞIKLIĞI DESTEKLEYEN VE GÜÇLENDİREN ÜRÜNLER NELERDİR?

Kış mevsimine doğru ilerlediğimiz bu zamanlarda pek çok kişide bu mevsimsel geçişlere bağlı grip veya benzeri hastalıklar meydana gelmektedir. Vücudun direnci düşerek yorulur ve bu alışık olmadığı iklim şartları için yatağa düşer. Vücuda zararlı virüsler de girdiği zaman vücut şoka girerek hastalığın iyileşme sürecini azaltır.

Bu gibi durumlarda vücut direnci ve deposu önemlidir. Eğer vücuttaki depolar boşsa iyileşme süreci uzar gider. Bu depoları doldurmak için ve vücudu eski haline getirmek için vücudun bağışıklık sistemini onarmamız gerekmektedir.

Bağışıklık sistemi pek fazla ciddiye alınmasa da aslında bizi hastalıklara karşı koruyan bir sistemdir. Bu yüzden bu sistemi güçlü tutmak ve korumak amacıyla bazı bir kaç ufak ama etkisi büyük güçlendirici ürünler bulunmaktadır.

Bağışıklık sistemini güçlendirmek için ve desteklemek için belirli ürünler bulunmaktadır. Bu ürünler kullanıldığı müddetçe bağışıklık sistemi güçlenerek vücut için koruma sağlayacaktır. Herkesin kolaylıkla temin edebileceği ve kolayca tüketebileceği olan bu ürünler ;

TATLI PATATESLER;

Evimizde yemeklerde kullandığımız patateslerin etkisi oldukça fazla ve büyüktür. Sıkça kullanılan bu tatlı patatesler C vitamini açısından ve E vitamini desteği açısından oldukça yararlıdır. Tatlı patates hakkındaki püf noktalarından biri rengindedir. Bir tatlı patates ne kadar çok turuncu renk olursa o kadar beta karoten içerir. Yüksek miktarda A vitamini içerir ve insanın bünyesindeki radikallerden korur. Turuncu olan tatlı patatesler beta karoten sayesinde aynı zamanda cildi UV ışınlarından korur.

Hem cilde hem de bağışıklık için fayda sağlayan bu ürünü almak istiyorsanız gurme marketlerinden temin edebilirsiniz.

Bağışıklık için önerilen tatlı patates kış mevsimine geçiş döneminde bağışıklığınızı güçlendirecek ve destekleyecektir.

SARIMSAK;

Sarımsağın günümüzde faydasını bilmeyen yoktur. Sarımsak kullanan kişilerin çoğu sarımsağı saçları ve cildi için kullanmaktadır. Aynı zamanda yemeklerde de kullanılan sarımsak kış mevsiminde grip gibi bulaşıcı hastalıkların önüne geçerek vücudu daha dinç ve direncini yüksek kılar. Kısacası sarımsağın faydası çok içeriği sayesinde kanser , kronik rahatsızlık , saç , cilt ve hatta cinselliğe kadar giden etkileri vardır.

Bağışıklık için ise uzmanlar tarafından ilk önerilen bir üründür. Bağışıklığı güçlü tutmak isteyenler için önerebilen sarımsak hemen hemen her yerde satılmaktadır. Fiyatı konusunda ise altınla yarıştığı söylentileri vardır.

BAL KABAĞI;

Ve gündem konusu olan bal kabağına. Uzmanlar tarafından corona virüse iyi geldiği yönünde açıklamalar gelmiş ve bütün dikkatleri üzerine çekmiştir.

Bal kabağı içerdiği yüksek A vitamini sayesinde oldukça zengindir. Uzmanlar pandemi döneminde bal kabağını asla eksik etmemelerini sürekli tüketmelerini savundular. Bal kabağını hepimiz sofralarda yer alan yemeklerden bilmekteyiz. Tüketim sırasında bal kabağının kendisinden , liflerinden hatta çekirdeklerinden bile faydalanabilir

Uzmanlar bal kabağını tüketmeleri için bir kaç tarif verdiler.

Bu tariflerden ilki; bal kabağını doğradıktan sonra fırında pişirerek günlük hayatta atıştırmalık veya ara öğün olarak tüketebileceklerini söyledi.

Eğer tadı açısından sıkıntı çekenler olursa soğan ve patatesle harmanlayıp daha farklı ve yeni bir tat elde edebilirsiniz.

Uzmanlar ara öğünlerinde kullanabilmeleri için bal kabağını rendeleyip yoğurtla harmanlayıp kullanabileceklerini bu sayede tok tutacağından bahsederek zayıflamaya da yardımcı olabileceğinden bahsetti.  

O kadar çok tarifi var ki çocuklarında tüketebilmeleri için en sevdiği yemek olan köftesinin bile tarifi bulunmakta. Lifli kısımlarını atmayıp peynir ve biraz da siyez unuyla karıştırarak köftesini yapabilir çocuklar içinde kullanım elde edebilirsiniz.

En bilindik tarifleri ise çorba ve tatlısıdır. Tatlı olarak tüketmeseniz de çorbası ile eşsiz bir kıvam yakalayabilirsiniz.

Bal kabağının çekirdekleri ise çoğu kişi tarafından atılmaktadır. Ancak çekirdekleri de kullanabilirsiniz.

Bağışıklık sistemini güçlendirmek için diğer bir ürün daha doğrusu ürünler baklagillerdir. Mercimek nohut gibi ürünler vücudun bağışıklık sistemini düzenler.

Bunun yanı sıra baklagillerden az olarak tanınsa da aslında hepsini sollayan bir ürün olan yeşil mercimek bulunur. Normal mercimeğin aksine adı gibi rengi yeşildir. Ve normal mercimekten daha fazla yararı vardır. Uzmanlar küçük çocukların gelişimi için yeşil mercimek önermektedir.

yeşil mercimeğin yanı sıra diğer baklagil ürünleri de bağışıklığı koruyan ürünler arasındadır. baklagiller içinde olan fasulye, pirinç gibi ürünler bağışıklık sistemini korumakla yükümlü olacaktır.

Hazır mevsimi olan diğer bir ürün ise balıktır. Balığın yararını bilmeyen yoktur. Protein açısından oldukça zengin olan balık, B12 eksikliğine iyi gelmekte ve kan dolaşımına da etki sağlamaktadır. Haftada en az 3 kez balık tüketilmesi konusunda uzmanlar öneriyor.

deniz mahsulleri içinden en faydalısı olarak bilinen balık gerekli miktarda alındığı sürece etkisini gösterecektir. Omega açısından da zengin olan balık her türlü yaş gurubuna önerilmektedir. küçük yaştaki çocukların geliimi için kullanılan balık vücut ve kas gelişimi için oldukça önemlidir.

aynı zamanda beyin kaslarını da çalıştırarak hem vücut hem de beyin gelişimi için önerilmektedir.

Bunun yanı sıra yeşil sebzeler de bağışıklık için birebirdir. Ispanak, brokoli, nane, marul gibi yeşil sebzeler bağışıklığı destekleyen ürünler arasındadır. Vitaminler açısından oldukça zengin olan sebzeler tüketilmelidir.

Sebzeler arsında pek sevilmese pırasa gibi sebzeler aslında bağışıklık için oldukça önemlidir.

Çeşitli çorbaları yapılmakta ve salata malzemeleri olarak da kullanılmaktadır.

Bağışıklık sistemini güçlendirmek isteyenler için yeşil sebze kullanımı uygundur.

Her şeyden bahsedip kuruyemişlerden bahsetmek olmaz. Fındık ve ceviz gibi kuruyemişlerden olan ceviz içindeki antioksidan özelliği ile inanılmaz bir etki sağlamaktadır.

Bu kuruyemişlerin her birinin ayrı ayrı faydası bulunmaktadır. beyin ve kas gelişimi için sık sık kullanılmakta ve etkisi görülmektedir.

Bu çerezler kimi zaman akşam saatleri için keyif için kullanılsa da aslında ara öğün veya öğün olarak da kullanılmaktadır.

Çerezleri yoğurtla karıştırıp güzel bir kahvaltılık veya öğle yemeğinde ara öğün olarak veya akşam yemeği için yemekten sonra tüketebilirsiniz.

Bağışıklık sistemini desteklemek ve güçlendirmek istiyorsanız bu ürünleri rahatlıkla tüketebilirsiniz.

Yorum Yap

Aşağıdaki formu kullanarak yorum yapabilirsiniz.