Yeşil Limon Nedir? Faydaları Nelerdir? Yeşil Limon Çayı Nasıl Yapılır?

YEŞİL LİMONUN VÜCUDA SAĞLADIĞI ETKİLER NELERDİR?

Genel adı misket limonu olarak bilinmekte ve normal limonun aksine yeşil renktedir. Normal limonun renginin açılmamış hali olarak bilinse de aslında yanlış bir bilgidir. Normal limon ve yeşil limon birbirinden farklıdır.

Normal sarı limondan tat olarak da farklıdır. Daha az ekşi ve şeker oranı da düşüktür. Bu yüzden şeker hastaları rahatlıkça kullanabilirler. Aynı zamanda kokusu sayesinde de çeşitli amaçlar da kullanılmıştır.

Yüksek oranda C vitamini içermektedir. Ve antioksidan özelliğe sahiptir. Gıda kullanımı dışında kozmetik alanında da kullanışmış ve eskilerden beri süregelen bitkislk tedavi olarak da kabukları evin çeşitli bölgelerine konularak güvelere  karşı önlem alınmaktadır.

Çeşitli bölgelerde kullanılmakta olan yeşil limon başlıca kozmetik alanında su ve yağ olarak kullanılmaktadır.  Hoş kokusu sayesinde krem ve yağ olarak kullanılmıştır. Ciltteki ölü deriyi yok ederek daha yeni ve canlı bir cilt elde etmenizi sağlar.

Yastık veya yorgana yeşil limonun kabuklarını koymak uyku esnasında solunum yollarını açarak daha temiz bir şekilde nefes almanızı sağlar.

Kış aylarına hava şartlarına yenik düşen vücuda karşı yeşil limon bu düşme karşısında vücudu dinç tutmak adına günde 2 adet yeşil limon kullanılması vücudun günlük C vitaminini karşılayarak bağışıklık sistemini de korur.

Yeşil limon tarifi verecek olursak kaynamış suyun içine kurumuş yeşil limon kabuklarını atıp içtikten sonra aynı şekilde C vitamini ihtiyacını karşılamakla beraber balgam gibi sorunlarıda yok eder.

Bu suyu eğer fazlasını ziyan etmek istemiyorsanız bu su soğuduktan sonra cildinize uygulayınız. Bu sayede gözenekler kapanacak ve daha fresh(taze) bir cildiniz olacaktır.

Diğer bir kullanım yolu ise yeşil limonu banyo sırasında kullanırsanız cilt tonunuzu eşitlemekle yükümlü olacaktır.

Aynı zamanda yeşil limonun kullanımı sorasında saçlarda kırılmalara ve dökülmeler azalacaktır. Kepeğe karşı önlem kazanacaktır.

Yeşil limonun hoş kokusu sayesinde ağız kokusunu da yok eder ve diş , diş eti sağlığına da iyi gelmektedir.

YEŞİL LİMON ÇAYI NASIL YAPILIR?

Yeşil limonun kabukları öncelikle kurutulmalıdır. Kuruttuktan sonra bu kabuklardan bir miktar alıp 2 su bardağı kaynamış suya atın. İçine attıktan sonra eğer solunum sıkıntılarınız var ise bu buharı koklayarak içinize çekebilir ve solunum yollarınızı açabilirsiniz.

En en önemli nokta ise sigara içenler için. Eğer sigara içen biri iseniz veya sigara içen bir yakınınız varsa bu kaynayan suyun içine çok az miktar olarak(yarım çay kaşığı kadar) tuz atmanız sizin ciğerlerinizi temizleyecektir.

Bu çayı grip veya nezle gibi gribal hastalıkların oluşumunda da kullanabilirsiniz.

Aynı zamanda yeşil limon çayını kullandıktan sonra sindirim kolaylığı açısından faydasını fark edeceksiniz. Sindirime yardımcı olarak hazımsızlık gibi sorunları ortadan kaldırır ve mide yanması gibi sorunları da yok eder.

Ancak hamile veya hamilelik şüphesi taşıyan kişilerle beraber emziren annelerinde bu çayı kullanması sakıncalı olabilir. Doktor tavsiyesi almadan kullanmamalıdırlar.

Hem çayını tükettikten sonra da vücudunuzdaki değişimden etkileneceksiniz. Daha hızlı bir şekilde kilo vermenize yardımcı olabilir. Bu sayede hem bağışıklığınız yükselecek, cildiniz yenilenecek, hem sağlıklı bir vücuda kavuşacaksınız.

Yorum Yap

Aşağıdaki formu kullanarak yorum yapabilirsiniz.