Bitkisel Yağlar Nedir? Faydaları Nelerdir? Kullanım Alanlarına Göre Yağlar?

BİTKİSEL YAĞ NEDİR?

Doğada pek çok bitki bulunmakta ve bu bitkilerin günümüzde pek çok alanda kullanımı vardır. Bazen bu bitkilerin çayını tüketmekte bazen de kozmetik ürünlerinde bile kullanmaktayız. Pek çok amaçla kullanılmaktadır. Mesela bazı bitkilerin çayını zayıflamak için kullananlar da var veya bazı bitkilerin kremlerini kullanarak ağrı kesici ürün olarak da kullanmaktadır.

Bu bitkilerin günümüzde diğer bir yaygın olan kullanım şekli ise yağ olaraktır. Bu bitkisel yağlar pek çok alanda kullanılmaktadır. Örneğin saç bakım yağı, romatizma ağrıları için kullanılan bitki yada kadınlar için oldukça önemli olan ciltte bile kullanılmaktadır.

Bazı yağlar daha ciddi sağlık sorunları içinde kullanılmaktadır. Mide rahatsızlıkları, bağırsak ve böbrek sorunları, bağırsak sıkıntısına ve bağışıklık sistemine kadar fayda sağlayan bitki yağları vardır.

Peki nedir bu bitkisel yağlar ve nerelerde kullanılır?

ACIBADEM YAĞI;

Acı badem yağı genelde saç bakımında ve cilt bakımında kullanılmaktadır. Cildi temizleyerek daha genç bir cilt elde ederek yaşlanma karşıtı etki bırakmaktadır. Aynı zamanda cildi nemlendirerek ciltte oluşan kuruluğu ve çatlaklığı yok eder. Makyaj temizlemede de kullanılmaktadır. Ciltte oluşan herhangi bir leke veya iz varsa yok eder. Göz altı morluklarını zamanla yok ederek daha cilt tonu eşit bir cilt elde etmiş olursunuz. Çatlak tedavileri için acı badem yağı kullanılmaktadır.

Sadece cilt üzerinde etkisini kanıtlamamıştır. Aynı zamanda kabzılığıda iyi gelerek bağırsak sorununu giderir.

ADAÇAYI YAĞI;

Ada çayı yağı günümüzde hemen hemen her alanda kullanılmaktadır. Saç, mide, boğaz gibi pek çok yerde kullanımı uygundur.

Eğer saçlarda kepek ve yağlanma varsa bunları yok ederek daha sağlıklı bir saç derisi ve sağlıklı saçların olmasını sağlar.

Ağız gargarası olarak kullanıldığında diş ve diş etlerindeki iltihabı yok eder. Aynı zamanda ağızda oluşan yaraları da iyileştirir. Aynı zamanda ağız kokusunu da giderir.

Zihni tazeler ve sinir stres gibi durumlardan uzak durulmasını sağlar.

Doğal afrodizyak etkisi vardır.

Ciltte oluşan sivilceleri yok eder ve sivilceleri kurutarak oluşumunu engeller.

Aynı zamanda boğaz yolunu açarak nefes darlığı gibi sorunları ortadan kaldırır, aynı zamanda öksürüğe de iyi gelmektedir.

Adaçayının yaprağı, sapı, tohumu ve yağı kullanılmaktadır.

ALOE VERA YAĞI ;

Aloe veranın günümüzde faydasını bilmeyen yoktur. Cilt üzerinde ve vücut üzerindeki etkileri büyüktür. Aloe veranın günümüzde pek çok alanda kullanımı mevcuttur. Bunlardan biri de yağıdır.

Aloe vera yağı cilt üzerindeki yara ve izleri yok eder aynı zamanda egzama ve sedef hastalarına da iyi gelir. Cildi esnekleterek daha doğal bir görünüme kavuşmasını sağlar.

Eğer cilt üzerinde problemli bir bölge varsa aloe vera yağını bir pamuk üzerine damlatıp bölgeye masaj yapabilir bu sayede bölgedeki sorunlardan kurtulabilirsiniz.

ARGAN YAĞI;

Argan yağını hemen hemen herkes kullanmaktadır. Pek çok yerde kullanıcıya satışa sunulmaktadır. Argan yağı saç ve tırnak bakımında uzamasında kullanılır. Pek çok kişi argan yağını kaş ve kirpiklerinde de uygulamaktadır.

Saç, kirpik gibi yerlerde sorunu olan kişiler argan yağını kullanıp genelde kaşlarda ve kirpiklerde uzama işlemi gördüğünden kullanmaktadır.

Aynı zamanda sedef hastaları tarafından kullanılmaktadır. Cilt üzerinde de kullanımı uygundur. Ciltte kırışıklıkları yok eder.

Pek çok kişi argan yağını dudak bakımında da kullanmaktadır. Çatlayan dudaklarda argan yağı kullanımı uygundur.

Genelde güzellik bakımından kullanılmaktadır.

AVOKADO YAĞI;

Avokado ülkemizde ve pek çok ülkede ilk başlarda meyve  olarak karşımıza çıkmıştır. Türlü türlü yemeklerde de kullanılmaktadır.

Ama artık avokado sadece meyve olarak değil farklı bir sürü şekilde karşımıza çıkmaktadır. İlk başlarda çayı ile bile tüketildi. Daha sonra kullanıldığı en çok alan kozmetik alanına olmuştur.

Pek çok kremi ve toniği olarak kullanılmakta. Ama artık avokadonun çayı ve kremleri kadar popüler olan avokado yağı bulunmaktadır.

Etkileri ise genel olarak yine cilt üzerindedir. Tıpkı maske ve kremleri gibi avokadonun yağı cildi nemlendirir ve daha yeni hücreler oluşturarak taze bir cilt oluşmasını sağlar. 

Yağı ciltte masaj olarak uygulanabilir.

Aynı zamanda eklem ve baş ağrıları gibi problemlerinde masaj yoluyla uygulanarak ağrı giderici özelliğe sahiptir.

Aynı zamanda kış aylarında grip gibi hastalıkların önüne geçer.

ÇÖREK OTU YAĞI;

Çörek otu yine diğer bitkisel yağlar gibi ilk başlarda mutfaklarımızda yemek olarak karşımıza çıkmaktadır. Çörek otunun faydaları gerçekten saymakla bitmiyor. Saç, cilt, bağışıklık sistemi, astım bronşit, diyabet, kalp hastalıkları için çörek otu yağı birebir çözüm olarak gösterilebilir.

Bağışıklık sistemini güçlendirerek daha dinç bir vücut elde ederek bizi grip ve diğer hastalıklardan korur.

Kalp, böbrek, karaciğer ve aynı zamanda midede de etkinliği kesindir.

Aynı zamanda kilo problemleriyle başa çıkamayan kişiler için de zayıflamaya yardımcı olur.

Cilt sorunlarında da kullanılır. Aynı zamanda vücutta veya ayakta mantar var ise yok eder , mantar oluşumunu engeller.

Vücudu dinç ve zinde tutar.

Daha çok fazla bitki yağları bulunmakta ve kullanılmaktadır. Bunlar sadece bir kaç tanesidir.

Bitki yağlarının önemi günümüzde çok fazladır. Hemen hemen bütün rahatsızlıklara  iyi gelmektedir. Kilo problemleri, mide ve diğer organlar, bağışıklık sistemi, saç ve cilt bakımı, romatizma, mantar ve oluşumu, selülit gibi pek çok rahatsızlığa deva olan yağlar bulunmaktadır.

Yorum Yap

Aşağıdaki formu kullanarak yorum yapabilirsiniz.